קפריסין והסכמים למניעת כפל מס

קפריסין היא לא רק שער לעסקים עם האיחוד האירופי ולעסקים עם העולם הערבי אלא גם מדינה עם רשת נרחבת של אמנות למניעת כפל מס. אמנם אמנה שכזו עם מדינת ישראל עדין לא נחתמה אך עדין, בקפריסין יש כמה הטבות ייחודיות לחברות אופשור הנרשמות ברשם החברות המקומי כגון: מס חברות נמוך של 10%, ביטול ניכוי מס במקור עבור דיוודינדים, ביטול מס במקור על דיווידנדים ששולמו מחברה קפריסאית לבעל מניות שאינו תושב קפריסין.

המיסוי הנמוך יחד עם היתרונות הגדולים של חברה בקפריסין, הובילו חברות רבות להעתיק את מושבם לאי הקטנטן או לפתוח חברות בת בקפריסין. העלייה הגדולה במספר החברות בקפריסין הגדילה משמעותית גם את מגזר נותני השירותים כגון: חברות נאמנות, עורכי דין, רואי חשבון, בנקים בקפריסין וכדומה, שמספרם גדל משמעותית ב4 השנים האחרונות. התחרות הגדולה בין נותני השירותים השונים מייצרת רמת שירות גבוהה ורמת מקצועיות מהגבוהות בעולם הפיננסי..

הסכמים למניעת כפל מס נוצרו בלחץ המדינות וארגון ה-OECD שדרש החלפת מידע בנושאי מיסוי בין מדינות. דרישה שהייתה מאד מורכבת ליישום מכיוון שכל מדינה מנסה למשוך משקיעים ובעלי ממון אליה ולא מוכנה להיתפס כ"מלשינה" על "לקוחותיה" הגדולים.

למרות שרוב ההסכמים למניעת כפל מס דומים בעקרונות שלהם, הם נחתמים כל אחד בנוסח אחר ולאחר מו"מ פרטני וארוך בין נציגי רשויות המס של כל מדינה ומדינה. כך נוצר מצב שישנם עשרות ומאות של סוגים שונים של הסכמים שבכל אחד מפורט סוג קיזוז מס ייחודי שנעשה לחברות. בקפריסין, יש לבדוק היטב את ההסכמים הקיימים כיום ולבדוק את מה ההשלכות לעיסוק הספציפי של אותה חברה.

לסיכום, אל תוותרו על בדיקה קפדנית ומקיפה של ההסכמים למניעת כפל מס לפני שאתם יוצאים לדרך ומקימים חברה בקפריסין.