הסכם FATCA בין קפריסין לארה"ב

בדצמבר האחרון נחתם סופית הסכם ה FATCA -Foreign Account Tax Compliance Act בין רשויות המס בארה"ב לבין משרד האוצר בקפריסין. הסכם FATCA שמקדמים האמריקאים בכל כוחם, נולד כתוצאה מהחלטת ממשלת ארה"ב לאתר ולחפש הון אמריקאי המופקד בבנקים בינלאומיים במדינות שונותחברות בקפריסין ולא מדווח כחוק.

הסכם ה FATCA מעוגן בחוק האמריקאי החדש ודורש מבנקים זרים ומוסדות פיננסים דומים הנמצאים בתוך קפריסין, לדווח לרשויות המס האמריקאיים על הימצאותם של חשבונות בנק זרים או כספים של אזרחים אמריקאים או של חברות בבעלות אזרחים אמריקאים. במידה ויבחרו הבנקים שלא לדווח, רשות המס האמריקאית, תוציא הוראה לנכות 30% מס במקור על כל הכנסות המגיעות מארה"ב אל הבנק ומהבנק אל ארה"ב.

כך הצליחה ארה"ב להגדיל את הלחימה בהון השחור המסתובב במרכזים פיננסים במקלטי מס. כיום ברוב הבנקים בחו"ל לא מעוניינים לפתוח חשבונות בנק חדשים לאזרחים אמריקאים, דבר המעיד על הצלחתו של פרוייקט ה FATCA מבחינת ממשלת ארה"ב.

כניסתה של קפריסין "למועדון" המדינות שמיישרות קו עם הממשל האמריקאי, מאפשרת לה לשפר את המוניטין של קפריסין כמרכז פיננסי מוביל, שקוף ובעל סטנדרטיים גבוהים. מיצוב זה שנפגע קשות בעקבות המשבר, משתקם בשנים האחרונות וכבר היום ניתן לראות גידול משמעותי במספר החברות החדשות שנפתחות בכל חודש בקפריסין (חודש נובמבר האחרון נפתחו הכי הרבה חברות מאז תחילת 2013).