5 הסכמים חדשים למניעת כפל מס

מאז המשבר הגדול של קפריסין לפני שנה ומאז אותה חבילת סיוע מיוחדת שהוענקה לקפריסין ע"י האיחוד האירופאי וקרן המטבע הבינלאומי, הממשלה המקומית מנסה לעשות כל שביכולתה כדי להאיץ את הפיתוח הכלכלי ולשפר את התחרותיות בתחום המיסוי הבינלאומי.

בתחילת ינואר 2014 נכנסו לתוקפם 5 הסכמי DTA חדשים (הסכמים למניעת כפל מס המגדירים את אופי המיסוי בעסקאות בינלאומיות בין מדינות ספציפיות) עם המדינות: פינלנד, ספרד, פורטוגל, אסטוניה ואוקראינה. ה-4 הראשונות, אלו מדינות איתם לקפריסין זוהי פעם הראשונה שנחתם איתם הסכם שת"פ כלכלי באופן המפרט בדיוק רב את דרכי ההתמודדות מבחינת מיסים בכל הקשור לעסקאות של חברות בקפריסין בבעלות זרים , המבצעים פעולות מסחר עם מדינות אלו.

ההסכם עם אוקראינה הינו חידוש של הסכם ישן שקיים עוד מימי ברית המועצות. ההסכם הישן הכיל הנחיות מס שכבר אינן אקטואליות ונדרש לבצע ריענון מסיבי בהסכם. ההסכם החדש בין קפריסין לאוקראינה משמר את התנאים הנוחים הקשורים לרווחי הון ומימוש המניות בחברות בעלות נכסים רבים. נכסים ניידים כגון מניות יכולים להיות ממוסים רק במדינה בה תושב בעל הנכס, ובקפריסין עד היום, לא מטילים מס במקרים של רווחים ממימוש מניות או נכסים ניידים שאינם קפריסאים או בבעלות תושבי קפריסין. כתוצאה מכך, חברות זרות בקפריסין הם כלי מצוין לאחזקת נכסים באוקראינה.

ממשלת קפריסין דיווחה לאחרונה כי היא קרובה לחתום הסכמים נוספים גם עם שוויץ ונורבגיה (עניין של שבועות בודדים) וכי המו"מ עם מלזיה מתקדם בקצב מהיר. הגדלת מספר ההסכמים למניעת כפל מס, תאפשר לקפריסין להתמודד בתחרות הגדולה על כיסם של משקיעים בינלאומיים ובנוסף, להציג למדינות אחרות ולארגון ה OECD, שמדובר בממשלה אחראית הפועלת לפי הנחיות הארגון הכלכלי ואינה משאירה "חורים" הגורמים לאי מיסוי חברות.

נמשיך לעדכן על הסכמים נוספים בעתיד…