מס החברות בקפריסין יעלה ל12.5%

אז למרות שצהרותיהם של ראשי האוצר בקפריסין שיעמדו מנגד וישמרו על המגזר העסקי, הפרלמנט בקפריסין החליט להעלות את מס החברות במדינה ב-2.5% לערך של 12.5% סה"כ. עלייה במס החברות היהנ חלק מדרישות האיחוד האירופי והבנק העולמי לקבלת חבילת הסיוע שתציל את קפריסין מקריסה כלכלית.

העלאת מס החברות בקפריסין, תייצר הכנסות נוספות למדינה ותאפשר למגזר הבנקאי ביטחון רב יותר, אך גורמים בממשל ציינו כי למרות ההצבעה והאישור בפרלמנט, ישנה דרישה של קפריסין להתחייבות מהאיחוד האירופי והבנק העולמי שלא ידרשו להעלות את מס החברות שוב לפחות לא בעשור הקרוב. הסכמת הגורמים הממנים לתנאי זה, סגרה את עיסקת החילוץ ומיליארדי אירו זורמים כעת לאוצר המדינה.

נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדס, הודיע כי למרות ההעלאה של מס החברות, הוא יקים צוות שיבדוק אפשרות להקלות במיסים לעסקים וחברות שיחזרו להשקיע בכלכלת האי.

בנוסף להצבעה בנושא מס החברות בקפריסין, הפרלמנט צפוי להצביע שבוע הבא גם לטובת תיקון מיסוי נדל"ן ולהתאים את המיסוי לסטנדרטים המקובלים באירופה.

כל הצעדים הללו מטרתם להבטיח את קיומה של תוכנית החילוץ האירופי שהובטח לקפריסין, אך יחד עם זאת, האופוזיציה בקפריסין בינתיים אינה משתפת פעולה עם הפעולות ואינה מוכנה לתמוך בתוכנית החילוץ ולא בצעדים המובילים להבטחת החילוץ.

באפריל האחרון, הוועדה האירופית הנפיקה מסמך המציין לרעה את רמת ניהול הסיכונים של הבנקים בקפריסין דבר שעמד בבסיסו של המשבר העמוק בקפריסין. המסמך ציין כי יוקם צוות מיוחד לטיפול ותמיכה בקפריסין שישגיח על הטמעת נהלים חדשים במגזר הבנקאות והטמעת החידושים בעקבות דרישות החילוץ.