אירופה דורשת מקפריסין לשנות את שיטת המיסוי על רכב יד-שניה

הנציבות האירופית הגישה דרישה רשמית לרשויות המס בקפריסין לשנות את הדרך בה קפריסין מטילה מס על רכבים יד שנייה שהועברו ממדינות אירופאיות אחרות.

לפי החוק בקפריסין, יש לגבות "מס רישום רכב" מלא בכל מקרה של העברת בעלות על רכב יד שניה ממדינה אירופאית אחרת, ללא קשר לשנת הייצור או הקילומטרז' של הרכב. מס הרישום בקפריסין מוטל ע"ב נפח המנוע של הרכב ורמת זיהום האוויר שהוא מייצר. החוק הקפריסאי לא לוקח בחשבון את הפחת שנוצר בערך הרכב ברגע שהוא נרשם בקפריסין – בניגוד לקביעת בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי (ECJ ).

ה- ECJ  קבע כי במהלך רישום של רכב יד שנייה ישנה חובה להתייחסות לפחת כללי (שיכול להסתמך על ממוצע), כך למעשה יובטח שערכי המס על הרכב שהועבר למדינה, לא יעלה על ערך המס של אותו רכב שנקנה במדינת המקור. הנציבות האירופית מוסיפה כי החוק בקפריסין אינו מאפשר לערער על גביית המס, זאת למרות שבית המשפט באיחוד האירופי במקרים קודמים כי כל רשות מיסים בכל מדינה חייבת לאפשר לאזרח לערער על דרישות הרשות.

הנציבות האירופית סבורה כי כללים אלו הנהוגים בקפריסין, גורמים לאפליה ודורשת ממשרד המשפטים של קפריסין, לשנות את החוק ע"מ לעמוד בסטנדרטים של אירופה תוך חודשיים ימים, במידה ולא תעשה כך, הנציבות מתכוונת לפנות לבית המשפט הגבוה לצדק של האיחוד האירופי.