האם למשפחת מובארכ חשבונות בנק בקפריסין?

הרשויות בקפריסין דיווחו ביום חמישי האחרון כי הם פותחים בחקירה למציאת נכסים וחשבונות בנק של "הראיס" לשעבר במצרים, חוסני מובראכ. שר המשפטים של קפריסין, לוקאס לוקה,  אמר כי הוא מצוות למשימה הייחודית צוות מיוחד של היחידה למיגור הלבנת כספים ופשעי צווארון לבן.

פתיחה של חקירה שכזו העוקבת אחרי בעל חשבון בנק בקפריסין, נדירה ביותר וברוב המקרים, מצריכה הוכחות משפטיות לביצוע עבירות. פסק הדין במשפטו של מובארכ במצרים, סיפק הכשר ראשוני לפתיחת החקירה:  "אנחנו לא מחליטים על פתיחת חקירה על דעת עצמינו" אמר לוקאס שנשאל על העניין, "אנחנו חייבים שתהיה בקשה נקודתית, ברורה ורשמית ממדינה אחרת  ורק אז אנחנו יכולים להתחיל לאתר חשבונות בבנקים בקפריסין, אך זה עדיין תהליך מורכב מאד".

צוות המשימה החל בבדיקות מול רשם החברות בקפריסין שיבדוק אפשרויות למציאת עדויות לחברות או ישויות משפטיות אחרות של הנישום, אך השר לא הסכים לפרט יותר מכך.

לפי העיתונות המקומית בקפריסין, נציגים ממצרים הגיעו למדינה ע"מ לקדם את עניין החקירה ואף לערוך בדיקה בעצמם כשעיקר עניינם מתרכז בכספים של משפחת מובארכ ושל מקורבים לשלטון הישן שהועברו מהמדינה במהלך ה-30 שנים האחרונות.

צוותים נוספים של חוקרים מצריים מסתובבים במדינות נוספות באירופה ע"מ לנסות לאתר ולעקוב אחר מסלול הכספים של השלטון הישן שע"פ החשד, מוסתרים בחשבונות בנק זרים בכל אירופה והקריביים. עד כה, שוויץ ואנגליה כבר הקפיאו חשבונות ונכסים בשווי של €445 מיליון שהיו קשורים למשפחת מובארכ ולבכירים בממשל המצרי הקודם.

הרשויות בקפריסין, שאינם מורגלים במתן מידע לרשויות מס ממדינות אחרות (חוק החיסיון), נאלצים במקרה הזה לתמוך בדרישות המיוחדות של מצרים ולשתף פעולה למרות חוקי המדינה הנוקשים בעניין חשיפת פרטים.