קפריסין תבצע עדכון למיסוי קניין רוחני?

ממשלת קפריסין פרסמה הודעה כי היא מתכננת רפורמה במיסוי קניין רוחני בהתאם לדרישות ארגון ה OECD שפרסם הנחיות בכל הנוגע לשחיקת בסיס המס במדינות והסטת רווחים ליעדים בעלי מיסוי נמוך.

נכון להיום ובהתאם לתיקון חוק משנת 2012,  קפריסין מציעה לכל המחזיקים בקניין רוחני או בפטנטים בקפריסין מס מופחת של 2.5% בלבד. שיעורי מס אלו אינם מתקבלים ב"עין יפה" ע"י ממשלות אירופאיות וגם לא בעיני ה-OECD שחושש מהאינטרס הגדול שיש לבעלי סטארט-אפים רבים להעביר את הקניין הרוחני שלהם לקפריסין.

השינויים שתבצע קפריסין במשטר המס בכל הקשור לקניין רוחני, ישפיעו בעיקר על חברות חדשות בקפריסין שיבקשו להעביר את קניין רוחני למדינה. ממשלת קפריסין תנסה לבצע תיקונים שנוגעים רק במקרים של הסטת רווחים וירטואלית ואילו חברות המעסיקות מחלקות פיתוח ( R&D ) בקפריסין, ימשיכו לקבל את ההטבות ואת התנאים הנוחים לתשלום המס

הסכם FATCA בין קפריסין לארה"ב

בדצמבר האחרון נחתם סופית הסכם ה FATCA -Foreign Account Tax Compliance Act בין רשויות המס בארה"ב לבין משרד האוצר בקפריסין. הסכם FATCA שמקדמים האמריקאים בכל כוחם, נולד כתוצאה מהחלטת ממשלת ארה"ב לאתר ולחפש הון אמריקאי המופקד בבנקים בינלאומיים במדינות שונותחברות בקפריסין ולא מדווח כחוק.

הסכם ה FATCA מעוגן בחוק האמריקאי החדש ודורש מבנקים זרים ומוסדות פיננסים דומים הנמצאים בתוך קפריסין, לדווח לרשויות המס האמריקאיים על הימצאותם של חשבונות בנק זרים או כספים של אזרחים אמריקאים או של חברות בבעלות אזרחים אמריקאים. במידה ויבחרו הבנקים שלא לדווח, רשות המס האמריקאית, תוציא הוראה לנכות 30% מס במקור על כל הכנסות המגיעות מארה"ב אל הבנק ומהבנק אל ארה"ב.

כך הצליחה ארה"ב להגדיל את הלחימה בהון השחור המסתובב במרכזים פיננסים במקלטי מס. כיום ברוב הבנקים בחו"ל לא מעוניינים לפתוח חשבונות בנק חדשים לאזרחים אמריקאים, דבר המעיד על הצלחתו של פרוייקט ה FATCA מבחינת ממשלת ארה"ב.

כניסתה של קפריסין "למועדון" המדינות שמיישרות קו עם הממשל האמריקאי, מאפשרת לה לשפר את המוניטין של קפריסין כמרכז פיננסי מוביל, שקוף ובעל סטנדרטיים גבוהים. מיצוב זה שנפגע קשות בעקבות המשבר, משתקם בשנים האחרונות וכבר היום ניתן לראות גידול משמעותי במספר החברות החדשות שנפתחות בכל חודש בקפריסין (חודש נובמבר האחרון נפתחו הכי הרבה חברות מאז תחילת 2013).

 

הודעה לבעלי חברות בקפריסין

רשויות המס בקפריסין הוציאו הודעה הקוראת לכל בעלי החברות הרשומות במדינה לשלוח  "הצהרה זמנית על הכנסות ומיסוי לשנת 2014". ע"פ החוק בקפריסין, תשלום מס החברות העומד על 12.5% מהרווחים, יבוצע ב-2 תשלומים המבוססים על הערכות בעלי החברות על רווחייהם הכפופים למס.

לכן, כל בעלי החברות בקפריסין, צריכים להעביר הערכת רווח צפוייה לשנת 2014 כולה, עד לתאריך ה-4 ביולי 2014. ע"ב הערכה זו, יונפקו לחברה 2 שוברי תשלום שווים, האחד לסוף יולי 2014, והשני לסוף דצמבר 2014.

לדוגמא, חברה שתצהיר על רווח צפוי של כ-100,000 אירו בשנת 2014, תשלם 12.5% מס שהם 12,500 אירו ותבצע זו בשני תשלומים שווים של 6,250 אירו כל תשלום.

ע"מ שרשות המיסים בקפריסין תוכל לבצע הערכה מהירה ולהנפיק שוברי תשלום בזמן, הערכת הרווחים לשנת 2014, חייבת להתבצע לפני ה 4 ליולי. 

חברה שלא תתייחס להוראה זו ולא תשלח הערכת רווחים צפויה, תחשב כאילו הערכת ההכנסה שלה היא 0 עגול ולא תצטרך לשלם מס כלל וכלל.. אך חשוב מאד לשים לב לאחד הסעיפים החשובים בחוק שמדגיש 2 דברים עיקריים:

  • במידה והערכת הרווחים למיסוי תהיה גבוהה ב-75% או יותר מהמס הסופי ויצא בעקבות סיכום השנה, אזי לא יוטל חיוב נוסף.
  • במידה והמס ששולם במהלך השנה נמוך ב-75% ביחס לתשלום המס האמיתי כפי שיופיע בסיכום השנה, אז יוטל חיוב נוסף בסך 10% על ההפרש בין ההערכה שבוצעה לתשלום האמיתי של המס.

במקרים של ביצוע הערכה גבוהה מהתוצאות הסופיות בסוף השנה שבעקבותם שולם מס גבוה ממה שנדרש באמת, רשות המיסים בקפריסין תשיב את החלק היחסי בתוספת ריבית צמודה ומיד בסוף השנה. אם הנכם מעוניינים לבצע שינויים בהערכת הרווחים שביצעתם, ניתן יהיה לעשות כן רק עד ל 31 לדצמבר 2014.

רשות המיסים בקפריסין הצהירה כי איחורים  או אי הגשה של המסמכים, או הגשות מאוחרות של הצהרות הרווח, יגררו קנסות וריבית פיגורים של 4.5% בשנה. זו סיבה מספיק טובה להתייחס להודעה זו ברצינות ולשאול כיצד ניתן לעשות זאת מול הרשויות בקפריסין.

 

5 הסכמים חדשים למניעת כפל מס

מאז המשבר הגדול של קפריסין לפני שנה ומאז אותה חבילת סיוע מיוחדת שהוענקה לקפריסין ע"י האיחוד האירופאי וקרן המטבע הבינלאומי, הממשלה המקומית מנסה לעשות כל שביכולתה כדי להאיץ את הפיתוח הכלכלי ולשפר את התחרותיות בתחום המיסוי הבינלאומי.

בתחילת ינואר 2014 נכנסו לתוקפם 5 הסכמי DTA חדשים (הסכמים למניעת כפל מס המגדירים את אופי המיסוי בעסקאות בינלאומיות בין מדינות ספציפיות) עם המדינות: פינלנד, ספרד, פורטוגל, אסטוניה ואוקראינה. ה-4 הראשונות, אלו מדינות איתם לקפריסין זוהי פעם הראשונה שנחתם איתם הסכם שת"פ כלכלי באופן המפרט בדיוק רב את דרכי ההתמודדות מבחינת מיסים בכל הקשור לעסקאות של חברות בקפריסין בבעלות זרים , המבצעים פעולות מסחר עם מדינות אלו.

ההסכם עם אוקראינה הינו חידוש של הסכם ישן שקיים עוד מימי ברית המועצות. ההסכם הישן הכיל הנחיות מס שכבר אינן אקטואליות ונדרש לבצע ריענון מסיבי בהסכם. ההסכם החדש בין קפריסין לאוקראינה משמר את התנאים הנוחים הקשורים לרווחי הון ומימוש המניות בחברות בעלות נכסים רבים. נכסים ניידים כגון מניות יכולים להיות ממוסים רק במדינה בה תושב בעל הנכס, ובקפריסין עד היום, לא מטילים מס במקרים של רווחים ממימוש מניות או נכסים ניידים שאינם קפריסאים או בבעלות תושבי קפריסין. כתוצאה מכך, חברות זרות בקפריסין הם כלי מצוין לאחזקת נכסים באוקראינה.

ממשלת קפריסין דיווחה לאחרונה כי היא קרובה לחתום הסכמים נוספים גם עם שוויץ ונורבגיה (עניין של שבועות בודדים) וכי המו"מ עם מלזיה מתקדם בקצב מהיר. הגדלת מספר ההסכמים למניעת כפל מס, תאפשר לקפריסין להתמודד בתחרות הגדולה על כיסם של משקיעים בינלאומיים ובנוסף, להציג למדינות אחרות ולארגון ה OECD, שמדובר בממשלה אחראית הפועלת לפי הנחיות הארגון הכלכלי ואינה משאירה "חורים" הגורמים לאי מיסוי חברות.

נמשיך לעדכן על הסכמים נוספים בעתיד…

מס החברות בקפריסין יעלה ל12.5%

אז למרות שצהרותיהם של ראשי האוצר בקפריסין שיעמדו מנגד וישמרו על המגזר העסקי, הפרלמנט בקפריסין החליט להעלות את מס החברות במדינה ב-2.5% לערך של 12.5% סה"כ. עלייה במס החברות היהנ חלק מדרישות האיחוד האירופי והבנק העולמי לקבלת חבילת הסיוע שתציל את קפריסין מקריסה כלכלית.

העלאת מס החברות בקפריסין, תייצר הכנסות נוספות למדינה ותאפשר למגזר הבנקאי ביטחון רב יותר, אך גורמים בממשל ציינו כי למרות ההצבעה והאישור בפרלמנט, ישנה דרישה של קפריסין להתחייבות מהאיחוד האירופי והבנק העולמי שלא ידרשו להעלות את מס החברות שוב לפחות לא בעשור הקרוב. הסכמת הגורמים הממנים לתנאי זה, סגרה את עיסקת החילוץ ומיליארדי אירו זורמים כעת לאוצר המדינה.

נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדס, הודיע כי למרות ההעלאה של מס החברות, הוא יקים צוות שיבדוק אפשרות להקלות במיסים לעסקים וחברות שיחזרו להשקיע בכלכלת האי.

בנוסף להצבעה בנושא מס החברות בקפריסין, הפרלמנט צפוי להצביע שבוע הבא גם לטובת תיקון מיסוי נדל"ן ולהתאים את המיסוי לסטנדרטים המקובלים באירופה.

כל הצעדים הללו מטרתם להבטיח את קיומה של תוכנית החילוץ האירופי שהובטח לקפריסין, אך יחד עם זאת, האופוזיציה בקפריסין בינתיים אינה משתפת פעולה עם הפעולות ואינה מוכנה לתמוך בתוכנית החילוץ ולא בצעדים המובילים להבטחת החילוץ.

באפריל האחרון, הוועדה האירופית הנפיקה מסמך המציין לרעה את רמת ניהול הסיכונים של הבנקים בקפריסין דבר שעמד בבסיסו של המשבר העמוק בקפריסין. המסמך ציין כי יוקם צוות מיוחד לטיפול ותמיכה בקפריסין שישגיח על הטמעת נהלים חדשים במגזר הבנקאות והטמעת החידושים בעקבות דרישות החילוץ.

האם נזכה לראות עדכון מס חברות בקפריסין?

לאחר שהפכה להיות המדינה החמישית באירופה שביקשה חילוץ כלכלי מהאיחוד האירופי, קפריסין נאלצת להתמודד עם מספר תנאי סף לקבלת חבילת הסיוע. אחת הדרישות המשמעותיות המפריעות לגורמים המובילים בקפריסין להסכים לתנאים של חבילת החילוץ, היא הדרישה של האיחוד האירופי וקרן המטבע העולמי להעלאת מס החברות מ-10% ל-12.5%.

עד כה, הצהירו שר האוצר של קפריסין וגורמים נוספים במשרד האוצר, כי אין הם מתכוונים לשנות את מס החברות בקפריסין, אך השבוע חל שינוי בעמדתם לאחר שחבילת החילוץ הוצעה באופן רשמי לקפריסין ובין היתר גם הדרישה להעלאת מס החברות.

ראש המועצה הכלכלית מדינית של קפריסין, ציין השבוע כי ישנה אפשרות שקפריסין תעדכן את מס החברות ל-12.5% בתנאי שלא יחייבו אותה לשנות את ערכי המס הללו שוב במשך עשור לפחות. הוא ציין כי ישנה חשיבות גבוהה לרמת הביטחון של אנשי עסקים וחברות שערכי המס לא ישתנו שוב בעתיד הקרוב.

קפריסין ביקשה חבילת סיוע בסך של 17 מיליארד יורו ע"מ לייצב את מערכת הבנקאות שלה שנפגעה עקב הקריסה הכלכלית של יוון והחשיפה המשמעותית של הבנקים בקפריסין לכלכלה היוונית.

 

מחכים לבחירות בקפריסין

שרי האוצר של גוש  האירו צפויים לאשר את חבילת החילוץ לקפריסין בתחילת מרץ, במקום בסוף ינואר הקרוב, וזה בעיקר בשל הבחירות לנשיאות שיערכו בפברואר הקרוב.

הנציב הכלכלי של האיחוד האירופי הציע בזמנו כי שרי גוש האירו יגיעו להחלטה בעניין קפריסין "בבוא העת" אך ראש ממשלת לוקסמבורג הציע כי ה-10 לינואר יהיה תאריך נוח לפתיחת שיחות החילוץ. בעלי אינטרסים רבים ביקשו  לדחות את הטיפול בעניין כנראה בשל הבחירות הקרובות בקפריסין שיערכו ב-17 לפברואר 2013

קפריסין היא המדינה החמישית באירופה שביקשה "חילוץ" וזאת בעיקר בשל הקשר ההדוק של כלכלתה עם כלכלת יוון שהתרסקה. שר האוצר של קפריסין ואסוס שירלי, הודיע כבר בסוף השנה שעברה כי מדינתו קרובה מאד להשגת הסכם חילוץ ע"ס של כמה מיליארדי יורו לערך, אך פוליטיקאים מגרמניה טירפדו הסכם זה בשל דאגתם מחוקי הלבנת ההון של קפריסין והם דורשים הידוק חוקים אלו כתנאי לקבלת כספי החילוץ.

buy kamagra online

ממשלת קפריסין קיבלה על עצמה חבילת קיצוצים נרחבים, העלתה את המע"מ ב 2% ושוקלת הגדלת מס הכנסה, מיסי השקעות ומס רכוש (אך לא מס חברות בקפריסין) כל זה כתנאי לקבלת החילוץ שמוערך ב-12 עד 15 מיליארד יורו

שרי האיחוד האירופי יחכו כמו כל שאר חברי האיחוד לבחירות בקפריסין ורק לאחר כינון ממשלה חדשה שמקווים שתהיה יותר ימנית, יוחלט על ביצוע ההסכם.

קפריסין הוצאה מהרשימה השחורה של רוסיה

לאחר יותר מ-3 שנים בהם הופיעה קפריסין ב"רשימה השחורה" של רוסיה, פורסמה לאחרונה ידיעה מטעם ממשלת רוסיה כי בהמשך להסכם למניעת כפל מס בין המדינות שנחתם ב-2010, מיום ה-1 בינואר 2013 קפריסין תוסר מהרשימה של המדינות שאינן משתפות פעולה.

לא פחות מ-54 מדינות ומרכזים פיננסים שהוגדרו ב-2008 על ידי הממשל הרוסי כ"טריטוריות לא משתפות פעולה בנושאי מס" וזה לאחר שמקלטי מס מובילים כמו אירלנד ושוויץ הפעילו מכבש לחצים על הממשל הרוסי והצליחו להתחמק מהופעה ברשימה.

הרשימה השחורה של רוסיה, נועדה בזמנו לשמש ככלי עזר לחוק המס הרוסי שאיפשר מתן פטור ממס על דיבידנדים שהגיעו מחברות בת זרות של חברות רוסיות. הניסיון להילחם בתופעה של העלמות מס ברוסיה הצליח בחלקו אך הממשל הרוסי הבין כי עדיף לפעול בשיתוף פעולה עם קפריסין מאשר ליצור נתק.

זהו צעד משמעותי נוסף המעיד על דרכה של קפריסין להפוך להיות מרכז פיננסי מוביל באירופה. בניית מערך אמון בין קפריסין ומדינות אחרות הינו מהלך שזז לאט אך בסופו של יום, לאחר שהגורמים הרשמיים מתרשמים לטובה מדרך הפעולה של קפריסין, הם מרגישים בנוח לתת גושפנקא לפעילות הפיננסית באי.

רוצים דרכון קפריסאי ?

 קפריסין מעודדת אנשי עסקים ובעלי הון להקים חברות זרות במדינה אך גם מאפשרת להם להפוך לאזרחים מן המניין ע"י קבלת אזרחות. מכיוון שקפריסין חברה באיחוד האירופאי, משמעות הדבר שהינכם יכולים לקבל דרכון אירופי ע"י עמידה בתנאים שהציבה ממשלת קפריסין.

ע"מ לקבל אזרחות בקפריסין, הממשלה המקומית דורשת יישום של החלטת מועצת השרים המקומית מאוקטובר 2011 ושתיהיו מעל גיל 30 וללא עבר פלילי.

אז מה עוד צריך?
כדי לקבל אזרחות ודרכון קפריסאי, עליכם גם לקבל את הדין הקפריסאי וגם להיות אנשי עסקים בעלי ממון שיכולים ומעוניינים להשקיע בקפריסין ב2 דרכים:

  1. לרכוש נכסים נדל"ן בקפריסין בשווי שמוערך ב- 500,000 אירו או יותר.
  2. להפקיד בחשבון בנק בקפריסין סכום של 15 מיליון אירו לתקופה של 5 שנים לפחות.

סכום ההפקדה של בבנק בקפריסין, יכול לשמש כביטחון לקבלת הלוואות מהבנקים בקפריסין בגובה של עד 90% מערך הפקדון). אך גם אם אין באפשרותכם לעמוד בתנאים אלו באופן מלא, ישנה אפשרות להגשת בקשה מיוחדת לרשויות בקפריסין ואלו ישקלו את העיניין.

kjøp viagra

Viagra is the most famous ‘love pill’ in the world, but it is not the only option for you. The majority of men who tried both brand and generic pills state that Cialis (the most famous and top-quality generic drug) works better. It is up to you to decide whether you choose brand pills or buy Cialis, but ED patients state that:
Now it is possible to avoid awkward publicity if you buy Cialis online in our reliable web pharmacy. To purchase Cialis online simply place your order, use your credit card to pay for your pills, cheapest generic cialis online receive your drug per post in a decent package and start your way to perfect men’s health!

אירופה דורשת מקפריסין לשנות את שיטת המיסוי על רכב יד-שניה

הנציבות האירופית הגישה דרישה רשמית לרשויות המס בקפריסין לשנות את הדרך בה קפריסין מטילה מס על רכבים יד שנייה שהועברו ממדינות אירופאיות אחרות.

לפי החוק בקפריסין, יש לגבות "מס רישום רכב" מלא בכל מקרה של העברת בעלות על רכב יד שניה ממדינה אירופאית אחרת, ללא קשר לשנת הייצור או הקילומטרז' של הרכב. מס הרישום בקפריסין מוטל ע"ב נפח המנוע של הרכב ורמת זיהום האוויר שהוא מייצר. החוק הקפריסאי לא לוקח בחשבון את הפחת שנוצר בערך הרכב ברגע שהוא נרשם בקפריסין – בניגוד לקביעת בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי (ECJ ).

ה- ECJ  קבע כי במהלך רישום של רכב יד שנייה ישנה חובה להתייחסות לפחת כללי (שיכול להסתמך על ממוצע), כך למעשה יובטח שערכי המס על הרכב שהועבר למדינה, לא יעלה על ערך המס של אותו רכב שנקנה במדינת המקור. הנציבות האירופית מוסיפה כי החוק בקפריסין אינו מאפשר לערער על גביית המס, זאת למרות שבית המשפט באיחוד האירופי במקרים קודמים כי כל רשות מיסים בכל מדינה חייבת לאפשר לאזרח לערער על דרישות הרשות.

הנציבות האירופית סבורה כי כללים אלו הנהוגים בקפריסין, גורמים לאפליה ודורשת ממשרד המשפטים של קפריסין, לשנות את החוק ע"מ לעמוד בסטנדרטים של אירופה תוך חודשיים ימים, במידה ולא תעשה כך, הנציבות מתכוונת לפנות לבית המשפט הגבוה לצדק של האיחוד האירופי.